Aktivisté si v centru Prahy polehali na přechod pro chodce, zablokovali magistrálu

V sobotu odpoledne zablokovali ekologičtí aktivisté z hnutí Extinction Rebellion magistrálu v centru Prahy. Asi padesát lidí si u Národného muzea lehlo na přechod pro chodce. Všechny protestující z místa odnesla policie.

Akce ekologických aktivistů byla součástí protestní akce. Ve čtvrtek se konal happening na náměstí Republiky, v pátek před budovou energetické společnosti ČEZ, kde policie zadržela jednoho z demonstrantů. Ten samý den dvakrát zablokovali pražské silnice a odpoledne protestovali také na Staroměstském náměstí. Sobotní akci Velká rebelie za život uspořádali aktivisté na Václavském náměstí. Mluvčí hnutí Martin Vrba řekl, že jde o další ze série akcí, kterými chce hnutí Extincion Rebellion prosadit, aby stát začal neprodleně snižovat emise z fosilních paliv a v roce 2025 dosáhl uhlíkové neutrality. Větší blokádu v metropoli hnutí chystá na jaře.

Protestu se zúčastnilo asi 50 aktivistů. Policisté je vyzvali, aby přestali blokovat dopravu. Když výzvy neuposlechli, účastníky blokády z přechodu odnesli.

„Některé, kteří se k zemi připevnili lepidlem, jsme museli odlepit," řekl policejní mluvčí Jan Daněk.

Všichni jsou podezřelí z přestupku. Po dobu blokády policisté odkláněli dopravu přes Václavské náměstí a Vinohradskou ulici, dodal mluvčí.

Aktivisté z hnutí Extinction Rebellion protestují ve světových velkoměstech od začátku týdne, například v Berlíně, Londýně, Paříži či několika městech v Austrálii.