-
Jihokorejské letectvo vyřadilo stíhačku F-35A. Poškodili ji ptáci.
© Zdroj: X Jihokorejské letectvo oznámilo své rozhodnutí vyřadit letadlo F-35A stealth poté, co utrpělo značné poškození při srážce s ptáky.
V lednu 2022 byl jihokorejský pilot F-35 nucen nouzově přistát tzv. "na břicho". Během tréninku letoun zasáhl 10 kilového orla. Stroj měl po nárazu porouchanou avioniku a nefunkční podvozek. Pilot se naštěstí nezranil.
Tato nehoda vyvolala diskuzi o nákladech na opravy. Nakonec se letectvo rozhodlo letoun vyřadit, protože na něm došlo k poškození téměř 300 klíčových součástí, mezi nimiž jsou motor, řídící a navigační systémy či konstrukce.
Náklady na opravu by se vyšplhaly na přibližně na 140 miliard wonů (což odpovídá 107,6 milionům USD) a trvala by velmi dlouho. Náklady na opravu převyšují původní pořizovací náklady F-35A, původně odhadované na 110 miliard wonů.
S ohledem na tuto finanční mezeru a prodlouženou dobu opravy se letectvo rozhodlo, že "odchod do důchodu! bude praktičtější volbou.
Stíhačka tak poslouží při zkvalitnění a usnadnění výcviku mechaniků v rámci letectva.
Vzdušné síly Korejské republiky v současné době provozují flotilu 40 letadel F-35A konvenčního vzletu a přistání. Jsou tak ústřední složkou národního letectva. Mají za cíl zlepšit operační schopnosti a posílit připravenost proti potenciálním protivníkům.
Americké ministerstvo zahraničí schválilo v září 2023 prodej 25 stíhaček F-35A pro Jižní Koreu za 5,06 miliardy USD.
Stíhačky F-35 se svými schopnostmi utajení poskytují Soulu strategickou výhodu tím, že potenciálně prolomí severokorejskou protivzdušnou obranu, což činí Pchjongjang zranitelným vůči náletům zaměřeným na životně důležitá vojenská zařízení. Tato schopnost je zvláště klíčová s ohledem na hrozby Severní Koreje nasazením taktických jaderných zbraní v případě konfliktu.
Stíhací letouny F-35A jihokorejského letectva se však setkaly s významnými provozními překážkami a během 18měsíčního trvání, které skončilo v červnu 2022, byly kvůli různým poruchám nedostupné ve 234 případech.
Mezi těmito případy bylo 172 případů, kdy stíhačky nebyly schopny letu vůbec, zatímco v 62 případech byly schopné létat, ale nebyly schopny dokončit konkrétní úkoly.